قوانین

دستگاه‌های تحت پوشش در بیمه دستگاه‌های الکترونیکی:

موبایل
تبلت
لپ تاپ
ساعت هوشمند

پوشش‌های بیمه وسایل الکترونیک:

• آتش‌سوزی
• نوسانات ولتاژ برق
• سرقت (با شکست حرز)*
• نفوذ مایعات و آب ‌خوردگی
• بلایای طبیعی (سیل، زلزله و ...)
• ضربه فیزیکی و شکستن (سقوط از ارتفاع)

مهم: سرقت با شکست حرز یعنی به کار بردن زور، تخریب، گذشتن از موانع (در، دیوار، حصار و پنجره) بدون کلید و با استفاده از ابزار غیرمتعارف. درکل میشه اینجوری تعریف کرد که، سارق باید برای ورود به محل مانعی رو از پیش رو برداره تا سرقت رو انجام بده. این پوشش، سرقت‌هایی رو شامل میشه که توسط سارقین، کاملا خارج از محل مورد بیمه و تقریبا بدون ارتباط نزدیك با بیمه‌گذار انجام بشه و مثلا شامل سرقت دستگاه از دست بیمه‌گذار موقع تردد از سطح خیابان نمیشه!

مدت بیمه‌نامه وسایل الکترونیک:

مدت این بیمه مثل اکثر بیمه‌نامه‌های دیگه یکسال هست.

 ارزش دستگاه در بیمه تجهیزات الکترونیک:

برای پیدا کردن ارزش دستگاه باید قیمت روز دستگاه خودتون رو در نظر بگیرید نه قیمتی که خریده بودید، پس حواستون باشه که دستگاه رو نه گرون‌تر از چیزی که هست قیمت بزارید نه کمتر، تا اگه خدای نکرده خسارت دیدین به مشکل برنخورید. یا به اصطلاح شرکت‌های بیمه ماده ۱۰ و قاعده نسبی نشوید.

* ماده ۱۰ چیست؟

درصورتی که مالی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر فقط به تناسب مبلغ بیمه‌شده نسبت به قیمت واقعی مال، مسئول و متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود. یعنی اگر ارزون‌تر از قیمتی که هست بیمه تهیه کنین خسارتی که میگیرید متناسب با سقف تعهدات در نظر گرفته شده.
درصورتی که پس از مدتی ارزش دستگاه شما بالاتر رفت، میتونید از طریق الحاقیه بیمه تجهیزات الکترونیک، سقف تعهدات رو به ارزش روز دستگاهتون برسونید.

 فرانشیز در بیمه وسایل الکترونیک:

«فرانشیز» بخشی از هر خسارت هستش که شرکت بیمه سامان نسبت به اون تعهدی نداره و به عهده خود بیمه‌ گذاره. فرانشیز برای خسارت جزئی موبایل و لپ تاپ ۳۰% هست و برای تعویض اون‌ها در صورت آسیب دیدگی کلی ۴۰% هست.

مقدار فرانشیز برای خسارت‌های کلی و جزئی ساعت هوشمند، ۵۰% هست.

استهلاک در بیمه وسایل الکترونیک:

در بیمه وسایل الکترونیک، از ارزش دستگاه شما هیچ استهلاکی کسر نمیشه، بلکه محاسبه و پرداخت خسارت بر اساس ارزش روز دستگاه و کسر فرانشیز مطابق شرایط بیمه‌نامه هستش.

 تعداد دفعات استفاده از بیمه‌نامه وسایل الکترونیک:

در طول مدت بیمه‌نامه فقط یکبار امکان استفاده از اون رو دارین و بعد از دریافت خسارت بیمه‌نامه باطل میشه. اما اگه قصد تمدید اون رو داشته باشین، برای دفعه بعد مشمول ۳۰% تخفیف می‌شین و با مبلغی کمتر از قبل، بیمه‌نامه براتون تمدید میشه.
البته در مواردی شما می‌تونید برای بار دوم هم از بیمه‌نامه‌تون استفاده کنید که در این صورت فرصت استفاده مجدد، بعد از تعمیر به شما اعلام می‌شه!

ابطال بیمه‌نامه وسایل الکترونیک:

لطفا به هنگام خرید دقت کنین، در حال حاضر متاسفانه امکان ابطال ندارند.

نحوه‌ی ارائه خدمات در بیمه وسایل الکترونیک:

در این بیمه نامه معمولا برای خسارت پولی پرداخت نمیشه و خسارت از دو روش زیر جبران میشه:
۱)      تعمیر دستگاه توسط مراکز طرف قرارداد
۲)      تعویض دستگاه با نمونه نو:
در صورتی که به تایید کارشناسان مراکز خدمات تخصصی طرف قرارداد، امکان تعمیر و برطرف کردن کامل مشکل دستگاه وجود نداشته باشه (یعنی خسارت کلی اتفاق افتاده باشه)، بعد از دریافت فرانشیز از شما، دستگاه با نمونه نو از همون مدل تعویض میشه.
* مرجع تشخیص دهنده تعمیر، تعویض قطعات یا تعویض کلی دستگاه، "مرکز تخصصی صدور و پشتیبانی بیمه نامه های تجهیزات الکترونیکی شرکت مربوطه" هستش و تضمین می‌کنه که دستگاه شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با استفاده از بهترین قطعات یدکی، توسط کارشناسان مجرب تعمیر بشه.

موارد خارج از تعهد بیمه‌نامه:

عيوب ذاتی (موارد تحت پوشش گارانتی) / تلف يا آسيبی که نتيجه خطا يا ناهنجاری باشد که بيمه‌گذار مسئول است از آن مطلع بوده و يا مي‌بايست مطلع باشد / خسارت‌های وارد شده به لوازم جانبی (باطری، انواع سيم‌کارت، شارژر، هندزفری، قاب و بدنه، بند ساعت هوشمند، قلم و ... ) / هرگونه تعميرات و کارشدگی از طرف مرکزی غير از مرکز تخصصی صدور و پشتيبانی بيمه‌نامه‌های تجهيزات الکترونيکی شرکت بيمه سامان (قبل و بعد از صدور گواهی بيمه‌نامه سامان حامی) / مشکلات ناشی از عدم رجيستر (عدم ثبت سريال دستگاه در شبکه داخلی) / هر نوع تلف يا آسيبی که در نتيجه به کارگيری اقلام بيمه شده پس از وقوع خسارت و قبل از تعمير دائمی و تضمين کاکرد عادی دستگاه خسارت ديده اتفاق افتاده باشد / هر نوع هزينه‌ای که به منظور سازگارسازی طبيعی سيستم، رفع عيوب کارکردی سيستم و يا نگهداری عادی اموال مورد بيمه انجام شود به استثناء اقدامات ضروری مشابه که برای تعمير اموال خسارت ديده انجام مي‌شود / عيب و نقص در زيبايی دستگاه، از قبيل خراشيدگی رنگ، پوليش و يا سطوح لعابدار مگر اينکه توافق ديگری صورت گرفته باشد / استهلاک عادی، اکسيده شدن، زنگ‌زدگی و يا فساد تدريجی در اثر کمبود استفاده از دستگاه و شرايط آب و هوايی / هر نوع خسارت تبعی و عدم النفع / هر نوع هزينه مربوط به سيستم داده‌ها و بازيابی داده‌هايی که در اثر وقوع يک خسارت تحت پوشش از بين رفته‌اند / خسارت ناشی از تخلف از قوانين و نظامات دولتی / خسارات مشمول گارانتی / خسارات وارده به تجهيزات قاچاق تحت پوشش / سرقت‌های ناشی از جنگ، شورش اعتصاب، اغتشاش، بلوا / سرقت‌های در هنگام آتش‌سوزی، انفجار، سيل و زلزله / سرقت‌هايی که بوسيله خدمتگزار يا افرادی که با ذينفع در يکجا زندگی مي‌کنند روی دهد / سرقت‌های مبنی بر کف‌زنی، قاپ‌زنی و زورگيری / خسارت‌های ناشی از نصب و تغيير برنامه‌ای نرم افزار / وجود يکتا پنج عدد پيکسل سوخته /عملکرد دکمه اثر انگشت (تاچ آی دی) و فيس آی دی، قبل و بعد از تعمير / مشکلات ناشی از عدم رجيستر (ثبت سريال دستگاه در شبکه داخلی) / دستگاه‌های رفرش، تقلبی، طرح اصلی

مدت زمان تعمیر در بیمه وسایل الکترونیک:

حداکثر مدت زمان در نظر گرفته‌شده برای تعمیر دستگاه ۱۵ روز کاری هستش. البته مدت زمان دقیق انجام تعمیرات بستگی به نوع خسارت وارده و قطعات یدکی مورد نیاز داره و ممکنه در بعضی موارد خاص طولانی‌تر بشه.